23 Eylül 2009 Çarşamba

Yaz Bitti!

(22.09.2009/Turk.Net)

Aylin Vatankoş'un seslendirdiği 1992 tarihli Eurovision şarkımızın adıydı "Yaz Bitti". Kendisinden daha sonra hiç haber alamadık, fantezi türünde bir albüm yapmış sanırım. Eurovision'un 'kaderine terkedildiği' ama Türk popunun da şaha kalktığı o unutulmaz 90'lardı o zamanlar. Yazı başlığına tekrar dönersek, 'yaz bitti geriye ne kaldı şimdi?' diye sorası geliyor insanın gerçekten. 2009 yazından geriye hangi şarkılar kaldı akılda?

Bir kere bu yaz ve hatta tüm yılı Ajda Pekkan'ın göğüslediğini söylemek yanlış olmaz. Resim, 2009'a damgasını vuran şarkı olmakla kalmadı, Serdar Ortaç'a da bu şarkı sayesinde daha fazla saygınlık kazandırdı. Severiz ya da sevmeyiz ayrı, ama Serdar Ortaç bence Türk dinleyicisinin nabzını tutmasını çok iyi biliyor ve bu, Türkiye'nin en en iyi yorumcusu ile bu yaz gerçek anlamda ispatlanmış oldu. Öte yandan şarkının başarısında Ajda Pekkan'ın da büyük, hem de çok büyük payı söz konusu. Ajda Pekkan, başta Sezen Aksu olmak üzere birçok sanatçımıza ilham vermiş bir Süperstar ve bugün günümüzün popüler sanatçılarıyla(!) aynı listelerde yarışıyor, hatta bir çoğunu geçiyor. Ve o kendini, müziğini ve sanatını daima geliştiriyor. Bir örneği daha yok.

Gelelim diğer şarkılara. Kenan Doğulu son albümünden sadece "Rütbeni Bileceksin"le hatırlanacak, keza Mustafa Sandal da "Ateş Et ve Unut"la. İkisi de artık o en tepelerde oldukları 90'lı yılları çoook gerilerde bıraktıklarını anlamalılar sanırım, vakit "yeni" birşeyler söyleme vaktidir. Mesela Sertab Erener'i örnek almalılar bence. Genç jenerasyonun önemli bestecilerinden Soner Sarıkabadayı'nın Bu Böyle şarkısını ne güzel yorumladı ve şarkı da ne güzel "tuttu", değil mi? Erener bu harikulade şarkıyla yaz listelerin tepesine kurulmakta gecikmedi de. Keza Türk popunun olmazsa olmazı Nilüfer hayranları da bu yazı eli yüzü düzgün ve bir hayli güzel şarkılar içeren "Hayal" albümüyle karşıladı ve albümden 3 klip birden çok kısa aralıklarla müzik kanallarındaki yerini aldı.

Murat Dalkılıç ve Bedük, bir nebze de olsa popülerliklerini korudular. Ya onlarca isim? Albümleri yazın başında-ortasında ya da sonunda çıkmış onlarca ünlü popçu-rockçı. Pek çoğu da maalesef parlak satış rakamlarına ulaşamadılar. Nil Karaibrahimgil, Işın Karaca, Duman, Hande Yener, Demet Akalın, Yalın, Gülben Ergen, Teoman, Bengü veya Manga, 2009 yazını pek iyi geçirdikleri söylenemez. 90'ların hemen hemen tüm starlarının yakaladığı "şan ve şöhret" biraz da şarkılarının orjinalliği ve güzellikleriyle ilgiliydi ve ne yazık ki 2000'li yıllar bu anlamda tam bir felaketti.

Doğrusu bu yaz aslında en çok Göksel'e yaradı. Sony Music'ten Avrupa Müzik'e geçtikten sonra epey sükse yapan "Mektubumu Buldun mu?" albümüyle hem dillerde hem de ekranlardaydı bolca. 70'li ve 80'li yılların unutulmayan eserlerini o yılların düzenlemelerine sadık kalınarak hazırlanan yeni aranjelerle yeniden seslendirmiş ve hayran kitlesine yüzbinleri daha eklemişti. Kuruçeşme Arena'daki Retro konseri Göksel için yeni bir çığırın da başlangıcıydı belki. Kitlesini Babylon ve benzeri sahnelerden önce Kuruçeşme'ye sonra da Açıkhava'ya taşıyan Göksel, çok yakında bu projenin devamıyla da karşımıza çıkacakmış. Sony Music de Göksel'in yeniden kazandığı bu popüleritesinden faydalanmak istemiş olacak ki, tıpkı birkaç yıl önce Sertab'a yaptığı gibi bir best of albümü de şu günlerde yayınladı. Klipleri de DVD olarak içeren bu albümü, öyle pek 'apar topar'a da benzemediğinden, Göksel hayranlarını bir hayli sevindirecek arşivlik bir çalışma olarak da değerlendirebiliriz.

Herkese müzik dolu günler!

Olcay Tanberken

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder