6 Mart 2010 Cumartesi

Şimdi Manga ile Eurovision zamanı!

(05.03.2010/Turk.Net)

Manga'nın 1 aydır beklenen Eurovision şarkısının 3 Mart'taki TRT Lansmanında açıklanması, Eurovision sezonunun da ülkemizde resmi olarak açılması demek oluyor. Beğendin, beğenmedin, kıldı tüydü diyerekten bir Mayıs daha gelecek ve Haziran'la beraber bu medya bombardımanı ve anlamsız ahkam kesmeler de hayırlısıyla son bulacak elbette. Gönlümüz, patırtısız gürültüsüz bir yıldan ve Manga'nın güzel bir derece ile yarışmadan yüzünün akıyla çıkmasından yana tabii."We could be the same-Aynı Olabiliriz" diyor bu kez Manga. Bir açılım şarkısı mıdır değil midir'e yanıt olarak 'herkes istediği gibi alabilir, biz iki insan arasındaki aşkı konu ettik' diyor grup üyeleri. Sözler akıcı, Ferman'ın İngilizce telaffuzu oldukça iyi. Şarkının introsundaki adrenalinin hızla yükselerek ilerleyen saniyelerde zıt kutupların mücadelesine dönüşmesini heyecanla dinliyorsunuz. Düzenleme çok başarılı. Nakarat ise şarkının en can alıcı kısmı, tam da olması gerektiği gibi. Eğer final için şarkıda bir değişikliğe gidilecekse, düzenlemede yalnızca son bir dokunuşa daha ihtiyaç olabilir belki. O da şarkıyı başından itibaren eşlik edilebilir, tempo tutulabilir bir formata sokmak. Naçizane fikrimdir:)

Manga tarzından ödün vermemiş, bilakis kimselere benzemeyen sıradışılığını koruyarak ama Eurovision'un raconuna da göz kırparak oldukça başarılı bir şarkıya imza atmış. Grubu bu anlamda tebrik etmek gerekiyor. 29 Mayıs gecesi Oslo'da nasıl bir sahne şovu izleyeceğimiz konusunda henüz bir ipucu yok elbette ancak video kliplerindeki konseptlerin bir benzerini sahnelemelerini, cool ama dikkat çekici bir duruş sergileyeceklerini umuyor ve istiyorum, şahsen. Gruptan aldığımız son bilgilere göre 15 Mart'a kadar video kliplerini tamamlayacaklar ve Nisan başından itibaren de yurtdışı promosyon turları başlıyor.

Şarkıyla ilgili yorumlar değişik, ancak müzik otoritelerinin çoğunluğunun beğenmesi sevindirici. Aslolan dışarıdan gelen tepkiler elbette, ki yabancılardan gelen ilk yorumlar da Türkiye'nin bu yıl iddialı ülkeler arasında yer aldığını ve ilk 5'in hiç de zor olmadığını gösterir nitelikte. Hele ki şu ana kadar belli olan diğer ülke şarkılarının çoğu iç bayıltıcı slowlardan ibaretken. Mutluyuz, umutluyuz yani:)

Şimdi Manga'ya ve şarkımıza destek vaktidir.

Herkese müzik dolu günler!

Olcay Tanberken

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder