11 Mayıs 2009 Pazartesi

Eurovision'da 'Hadise' çıkacak mı?

(10.05.2009/Turk.Net)

Bir Mayıs daha geldi çattı.

Müzik-magazin dünyamız kendi halinde yoluna devam ediyor. Kral Tv Müzik Ödülleri töreninde Serdar Ortaç'ın başına gelenler, Hande Yener'in müzik yapımcılarına Kasap yakıştırması ve akabinde aldığı eleştiriler, ya da Sezen Aksu'nun kriz beni daha da ateşledi açıklamasıyla her zamankinden daha fazla yazdığı yeni şarkıları..Değişen birşey yok yani, anlayacağınız.

Son günlerin benim için en heyecan verici etkinliklerinden biri, Sibel Tüzün'ün başrolünde oynadığı müzikal idi. Profilo AVM'de gerçekleşen gala gecesi Tüzün, sahnede gerçek bir müzikal yıldızıydı ve büyük alkış aldı. Enis Fosforoğlu Tiyatrosu tarafından hazırlanan ‘Seni Seviyorum, Mükemmelsin, Şimdi Değiş’ adlı müzikal, orijinalinden Türkçeye ilk kez uyarlanmış ve sözlerini Zeynep Talu'nun yazdığı şarkılarla da desteklenmiş. Sibel Tüzün, Murat Evgin, Seren Fosforoğlu, Barbaros Büyükakkan ve Başay Okay'dan kurulu bir kadroya sahip olan müzikali 15 Mayıs Cuma akşamı Profilo'da izleyebilirsiniz. Sibel Tüzün'ün bu müzikalde nasıl devleştiğini ve oyunculuk yeteneğini farkedeceksiniz..

Mayıs ayı malumunuz, Eurovision ayı. Yılbaşında açıkladığı şarkısıyla gündemden düşmeyen Hadise,12 Mayıs'ta yarı finalde, bu finalden geçer not alırsa 16 Mayıs'ta büyük finalde sahne alacak. Köşe yazılarında ve gazete manşetlerinde bu hafta bol bol Eurovision sözcüğünü okumanız büyük olası. Hadise kendinden beklenen büyük başarıyı yakalayabilecek mi, giyeceği kıyafet nasıl birşey, şovu nasıl olacak, vs. Her zamanki gibi rakiplerinden bahseden, diğer ülkelerin şansını değerlendirecek olan ya da Eurovision'a bilimsel, rakamsal, gerçekçi yaklaşacak fazla kimse olmayacaktır maalesef.

Hadise'nin şansına biraz göz atalım dilerseniz.

Herşeyden önce kalkıştığı iş, zor bir iş. Ne de olsa oryantal soslu pop şarkısıyla bir birinciliği zaten var, Türkiye'nin. Sertab bunun alasını yapmıştı zamanında. Peki Hadise'nin farkı ne?Farkı, sahnesi ve gençliği, belki? İngilizce'ye olan hakimiyeti, sahne şovu ve ekran sempatikliği. Özellikle Türk kamuoyunun onu sevmesinde, sıcaklığı ve samimiyetinin büyük payı var. Şarkıyla ilgili kişisel kanaatim ise farklı ya da orijinal bulmadığım. Düm Tek Tek, tipik bir Türkçe pop hiti. Ama birincilik için bence daha fazlası olabilirdi. TRT'ye 3 şarkı hazırlayan Hadise'nin asıl gönlünün Supernatural Love adlı şarkı olduğu, kulislerde çok konuşulmuştu. Hadise'nin bu haftalarda çıkaracağı duyurulan Fast Life adlı yeni albümünde yer alacağı söylenen şarkı tümüyle batılı formuyla yeni bir Stir Me Up etkisi yaratabilirmiş deniyor.

Düm Tek Tek'e dönersek, rakipleri de en az onun kadar iddialı aslında. Fransa'yı temsil eden Patricia Kaas, provalarda sergilediği sade sahnesi ve kusursuz performansıyla herkesin gönlünü fethetmeyi başarmış. Komşu ülke Yunanistan, daha önce de Eurovision'a katılan ve 3. olan Sakis Rouvas ile katılıyor bu sene. Anket ve bahislerde ise Norveç açık ara önde gidiyor. Alexandar Rybak adlı genç şarkıcı, Fairytale adlı şarkısıyla aylar öncesinden yarışmanın banko birincisi haline bile gelmiş. Açıkçası ben de çok başarılı buldum, o gece izlerseniz eminim siz de hak vereceksiniz.

Hadise bu yarışa kuşkusuz çok iyi hazırlandı. Şarkıyı Türkiye çok sevdi. Promo turu çok kapsamlı oldu ve epey bir ülke gezdi. Ama sürecin eleştirilecek yanları da olmadı değil. Örneğin Finlandiya, İsveç ve Azerbaycan gibi birçok ülkeye olan promo turları daha önceden planlanmasına ve duyurulmasına rağmen maalesef gerçekleşmedi, ve bu ülkelerdeki Hadise fanları çok tepkili. Yurtiçinde basınla olan ilişkilerde de bir kopukluk söz konusu oldu ve Hadise, bazı gazetecilerin eleştiri oklarına hedef oldu. Video klip beğenildi beğenilmedi hadisesi önemli bir engel oldu. Gerçekten beğenilmedi mi, yoksa çok açık mı bulundu, bu konuda bir açıklama yok. Yeni çekileceği söylenen klip de hala ortada yok. Ve sahne şovu. İlk provalar yarışmayı yerinde izleyen fanları da pek tatmin etmişe benzemiyor. Tango ile oryantal bir şarkının ne alakası var diyenler olduğu gibi, sahne şovunu fazla heyecan verici olmadığını ve koreografinin fazla tatmin edici olmadığını düşünenler var. Ve son olarak da, Hadise'nin finale sayılı günler kala hastalandığı ve ciddi bir rahatsızlığı olduğu haberinin basına bizzat açıklanması, kamuoyundan da önce TRT'nin tepkisini çekti. Bakalım tüm bunlar Hadise'nin performansını nasıl etkileyecek?

Kalbimiz 12 ve 16 Mayıs'ta Hadise ile ve Türkiye ile olacak. Yurtdışındaysanız, telefon ile oy vermeyi unutmayın. Zira bu yılın bir diğer zorluğu da oylamada %50 jüri sisteminin de olması. Ben herşeye rağmen Türkiye'nin ilk 5'te yer alabileceğini düşünüyorum.

Herkese müzik dolu günler..

Olcay Tanberken

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder