4 Mayıs 2007 Cuma

Shake it up Shekerim'le ilk 10 mu?

(04-05-2007/Turk.Net) -Bir Eurovision daha geldi çattı. Bu yıl Helsinki’de gerçekleşecek yarışmada yarı final 10 Mayıs Perşembe, final ise 12 Mayıs Cumartesi akşamı, Türkiye saatiyle (ki hemen hemen Finlandiya saatiyle aynıyız) 22’de başlayacak.

Sizlere daha önce favorilerimi doğrudan yazmamıştım ama İsviçre, Rusya ya da Ukrayna’nın bu yıl üst sıralarda bitireceğini düşündüğümü söyleyebilirim.Özellikle Rusya’yı temsil eden Serebro grubuna ve grubu oluşturan 3 kıza dikkat edin derim! Bu yıl slow şarkıların fazla bir şansı yok aslında, ama yine de Sırbistan, Ermenistan ya da Bosna Hersek belki çok sevilirse iyi oy alabilir. Geçen yılın galibi Lordi ile birlikte Eurovision'a iyice sızan rock müzik, bu yıl ağırlığını fazlasıyla gösteriyor. Bu türde en favorilerin İzlanda ya da Finlandiya olduğu söylenebilir. İran'ı eleştiren şarkısıyla dünyada büyük yankı bulan İsrail'in şarkısının akıbeti ne olur bilinmez, ama İngiltere’nin şarkısı tam da Eurovision’a yakışacak kadar kitsch! Scooch adlı grup bir uçak şovuyla sahnedeler ve grup üyeleri kaptan pilot ve hosteslerinden oluşuyor. Dikkat çekeceğine bahse girebilirim. Bir diğer şanslı ülke de Andorra olacak gibi gözüküyor...

Gelelim Türkiye’nin şarkısına ve Kenan Doğulu’ya. Başlardaki Türkçe-İngilizce tartışmalarını bir kenara koyarsak, Türkiye’nin bu yıla kadar (ki buna Türkiye’ye ilk ve şimdilik tek birinciliği getiren Sertab Erener de dahil) en çok destek verdiği şarkının bu yılki şarkı olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Shake it up Shekerim, -bana göre- fazla düşünmeden yazılmış gibi duran sözleri ve pek de heyecanlı bulmadığım sounduna rağmen medyadan ve kamuoyundan iyi bir destek almışa benziyor. Promosyon turları ve Avrupa konserlerini de göz önüne alırsak, bunca şarkı arasından Türkiye’nin sıyrılması ve ilk 10’a rahatlıkla girmesi beklenebilir. Tabii Avrupa da bizim gibi düşünür ve “salla, çalkala” türü şarkıların modasının geçmediğine karar vererek lehimize oy kullanırsa. Eğer yeterli oy alamazsak, geçen yılki sonuca yakın bir sonuç alacağımız ortada. Özellikle bugünkü ilk provayı izledikten sonra maalesef beklentim biraz daha düştü. Kenan'ın şovunda Sertab'ınkinden izler görmesek daha iyi olabilirdi, yine de ekranda Türkiye'ye yakışan şık bir görüntü vereceği kesin gözüküyor. Ama bu puanlara nasıl yansıyacak işte bundan hiç emin değilim!

Yıllık “geleneksel” randevumuz aynı: 10 ve 12 Mayıs’ta ekran başına kurulup kalbimiz Türkiye’yle ve ekibimizle atacak. Dileyelim ki, en iyi sonucu alıp dönelim. Ama bunu çok da ciddiye almadan, işin eğlencesine bakarak ve önemli olanın profesyonel olarak orada Türkiye’yi temsil etmiş olmak olduğunu aklımızdan çıkarmadan. Ve yine şunu da dileyelim ki, alacağımız kötü bir sonucu da, geçen yıl Lordi’ye atfedilen “çoluk çocuk oylarıyla kazandılar” gibi sığ mazeretlere bağlamadan pop müziğinin uluslar arası arenadaki temsili üzerine kafa yorabilelim.

Eurovision’la ilgili bu haftanın tüm prova görüntülerini ve Kenan Doğulu’yla ilgili son gelişmeleri Türkiye’nin müzik gündemini sayfalarına taşıyan Tamba Tumba’da (tambatumba.com) okuyabilirsiniz.

Tamba Tumba JoyTurk’te!
Yayın hayatına 2004 yılında başlayan ve 3 yılını dolduran Tamba Tumba, kısa bir ayrılığın ardından tüm zamanların en iyi şarkıları ve plaklardan günümüze popüler müzik tarihimizden seçmelerle JoyTurk’te kaldığı yerden devam ediyor. 6 Mayıs Pazar akşamı 4.sezonun ilk programında JoyTurk’te görüşmek üzere!

Olcay Tanberken

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder